
15 медиків та 10 працівників освіти з Хмільника та Хмільницького району захворіли на коронавірус за час пандемії. А у одній родині захворіли відразу шестеро людей, зокрема 11-місячна дитина…
Ці шокуючі дані нам навів завідувач ВСП Хмільницький міськрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ” Вінницькій обласній лабораторний центр МОЗ України” Володимир Бойко.
Отже, чому Хмільник та Хмільницький район зараз тримає одну з «пальм першості» у цій хворобі?
– Яка причина, на Вашу думку, різкого сплеску захворюваності наприкінці травня та у червні по Хмільнику та Хмільницькому району? Що відомо про хворих, який їхній вік та соціальний статус?
– На мою думку, основна причина різкого спалаху захворюваності на COVID-19 – це послаблення карантинних заходів. Адже лише дотримання всіх протиепідемічних заходів дає позитивний ефект.
Починаючи від 25 травня, на території району спостерігається ускладнення епідемічної ситуації із захворюваності на коронавірусну хворобу. За вказаний період – з 25 травня по 30 червня цього року – в районі зареєстровано 79 випадків захворювань на COVID-19: у місті – 45 випадків, у селах – 34. Для порівнянні із березнем-квітнем цього року – тоді було зареєстровано загалом лише п’ять випадків…
Називати прізвища та соціальний статус хворих, звідки вони родом, ми не маємо права. Але скажу так – серед тих, хто захворів, переважають люди активного працездатного віку від 25 до 60 років – це 56%. Ще чверть – 25% – люди літнього віку. Є серед хворих й діти – 13%, з них двоє дітей до року (6 та 11 місяців). Варто зазначити, що зафіксовано 15 хворих медичних працівників і 10 хворих працівників освіти.
Як видно з загальної кількості хворих, не усі громадяни сумлінно дотримуються режиму та вимог карантину. Наприклад, в одній родині, де захворіли шість осіб, з них дитина віком 11 місяців, першою захворіла бабуся, яка у справах їздила до Вінниці та не дотримувалась необхідних протиепідемічних заходів.
– Розкажіть, будь-ласка, більш детально стосовно хворих медиків… На жаль, і летальний випадок стався у нас саме із медичним працівником. Яка ситуація зараз? Яким чином і чи достатньо захищені медпрацівники центральної районної лікарні, центру первинної медико-санітарної допомоги, «швидкої допомоги» тощо?
– Всього захворіли 15 медичних працівників: 9 лікарів, 1 рентгент-лаборант, 4 медичні сестри, одна молодша медична сестра. Як Ви знаєте, саме серед медичних працівників зареєстровано 1 смертельний випадок – це медична сестра клінічного санаторію «Хмільник» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», яка перебувала на карантині. Відомо, що вона захворіла після поїздки до Вінниці, але пізно звернулась за стаціонарною медичною допомогою…
Також з 22 травня по 8 червня серед працівників КНП «Хмільницький ЦПМСД» було зареєстровано 6 випадків COVID-19. Перший випадок було виявлено 22 травня у сімейного лікаря. У родині жінки-медика першим й захворів чоловік.
На жаль, з 9 червня по 17 червня цього року захворіли й три працівники ТОВ Медична лабораторія «МедЛаб» м. Хмільник.
На щастя, на даний час усі 14 медиків вже одужали.
На даний час медичні працівники ЦРЛ, ЦПМСД та швидкої допомоги мають двотижневий запас засобів індивідуального захисту.
– Чи були в районі та місті випадки хвороб інших представників груп ризику – соціальної сфери, обслуговування тощо?
– Так. Зареєстровані два випадки у працівників торгівлі, а також по одному випадку у працівника культури та працівника сільської ради.
– Але ж, на щастя, переважна більшість хворих теж одужали?
– Станом на сьогоднішній день у нас офіційно зареєстровано 84 випадки. У госпітальному відділенні центральної районної лікарні – це інфекційне відділення, знаходяться шість пацієнтів з міста та району у стані середньої важкості. Ще 22 хворих легкої ступені перебувають на амбулаторному лікуванні під постійним наглядом медичних працівників.
56 хмільничан вже одужали. Це дуже позитивна цифра. Ефективна медична допомога, дотримання усіх правил та вимог безпеки, сили організму – усе вкупі зіграло свою позитивну роль!
– Скільки зараз робиться тестів на добу в місті та районі? Чи багато це чи мало? І скільки ваших працівників зараз працюють на дослідженнях, епідрозслідуваннях?
– Наразі у середньому на добу по місту та району робиться 30-32 тести (ПЛР), обстежуються особи. Враховуючи велику кількість контактних осіб, на мою думку, це замало. Чим більше обстежено людей, тим більше виявлено випадків, особливо безсимптомних… Це, у свою чергу, дасть змогу виявити контактних осіб та перервати епідемічний ланцюг.
А із пандемію у нас борються п’ятеро працівників… У нас створена бригада з епідрозслідування. Це двоє працівників. Та дезінфекційна бригада з проведення дезінфекції у вогнищах. Це три особи.
– Яка ж головна причина того, що Хмільник та район отримав одну з вельми сумнівну «пальм першості» по коронавірусу?
– Як я вже наголошував – основна причина захворюваності- це недотримання протиепідемічних заходів. Добре, що на сьогоднішній день набрали чинності ряд постанов головного державного санітарного лікаря України, де зазначено комплекс протиепідемічних заходів до більшості сфер діяльності юридичних та фізичних осіб. Чітке та неухильне дотримання їх мінімізує ризик захворюваності.
– Але ж деякі скептики кажуть: мовляв, під коронавірус вже списують й пневмонії, й туберкульоз і т.д.
– Міфів є багато, але насправді для підтвердження діагнозу COVID-19 медикам необхідно отримати результати дослідження методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), що унеможливлює будь-які фальсифікації.
– Які ваші поради, як уникнути біди?
– Насправді це дуже просто… Наголошуємо на необхідності дотримуватись належних заходів безпеки: мити руки, використовувати антисептик, уникати контакту з особами з проявами гострої респіраторної інфекції, зберігати певну дистанцію при спілкуванні, уникати місць великого скупчення людей, утримуватись від поїздок тощо.
Успішний досвід інших країн показав, що саме самоізоляція – найефективнішній спосіб попередження та поширення хвороби.
Також важливо брати до уваги лише офіційні джерела інформації.
Будьте свідомими, бережіть себе та своїх близьких! Й будьте здорові!